LG OLED77B5PUA | 77" 4K OLED Television - 120Hz - B5 Series - Processor IA a8 4K Gen2 - Black
SKU: OLED77B5PUA
- 4K OLED screen with self-illuminating pixels and vibrant colors.
- a8 AI Gen2 processor intelligently optimizes every image.
- Smooth 120Hz native refresh rate for movies and games.
- Dolby Vision, HDR10 and HLG compatible for enhanced contrast.
- Ultra-fast response time (less than 0.1ms) ideal for gaming.
- Game Dashboard with dedicated player options.
- Simple, intuitive webOS 25 interface.
Features
Brand LG
Product series B5
Screen type OLED 4K
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 entry
Features Compatible with USB cameras and room-to-room sharing
VESA Standard 300 x 200
Image
Image processor a8 AI Processor 4K Gen2
Screen size 77"
Standard refresh rate 120Hz Native
Audio
Compatible with virtual assistant Alexa (integrated), Google Assistant
Number of channels 2.0 channels
Audio Formats Dolby Atmos and DTS:X
Inputs / outputs
USB 2 (v 2.0)
Other
Packaging weight 33.5Kg
Package dimensions 1839 x 1130 x 200
HDMI Input 4
HDR (high dynamic range) Dolby Vision / HDR10 / HLG
HDMI eARC Yes
HDMI 2.1 4K Yes
Multiple view Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wifi 6)
Audio output 20W