LG OLED55G6SUB | 55" TV - 4K OLED - With stand - G6 Series
SKU: OLED55G6SUB
Original price
• New generation Hyper Radiant Color OLED technology.
• Alpha 11 Gen3 AI processor with 3.9x higher brightness.
• Perfect blacks and vivid colors, regardless of lighting conditions.
• 165Hz gaming in 4K with G-SYNC and FreeSync Premium.
• WebOS with Google's Gemini AI and Microsoft's Copilot.
• LG Shield for enhanced protection and security.
• Deep contrast and clear details in all conditions.
• LG Gallery+ gives you access to over 100 works of art.
Available for pre-order now!
Features
Brand LG
Product series G6
Ethernet 1 entry
Features Compatible with USB cameras and room-to-room sharing
Image
Image processor a11 AI Processor Gen3
Screen size 55"
Standard refresh rate 120Hz (Up to 165Hz)
Audio
Compatible with virtual assistant Alexa (integrated), Google Assistant
Number of channels 4.2 channels
Audio Formats Dolby Atmos and DTS:X
Inputs / outputs
USB 2 (v 2.0)
HDMI eARC Yes
Processor a11 AI Sound Pro
HDMI 2.1 4K Yes
Multiple view Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wifi 6)
Audio output 60W