LG OLED55G6WUA | 55" 4K OLED TV - 120Hz - LG Gallery+ - ThinQ AI - G6 Series
SKU: OLED55G6WUA
Original price
• Gaming 165Hz VRR with G-SYNC, FreeSync Premium, 0.1ms response time.
• webOS 26 with Google Gemini and Microsoft Copilot integrated.
• 11 AI Sound Pro 4.2-channel sound for a cinema experience.
• 4 HDMI 4K 120Hz eARC ports, Wi-Fi, Bluetooth 5.3, AirPlay2.
• AI Concierge and LG Shield for security and personalization.
• Game optimizer with quick access to all settings.
• 5-year panel warranty + OLED Care+ program for optimal protection.
• LG Gallery+ gives you access to over 100 works of art.
Available for pre-order now!
Features
Brand LG
Product series G6
Image
Image processor a11 AI Processor Gen3
Screen size 55"
Standard refresh rate 120Hz (Up to 165Hz)
Audio
Compatible with virtual assistant Alexa (integrated), Google Assistant
Number of channels 4.2 channels
Audio Formats Dolby Atmos and DTS:X
Inputs / outputs
USB 2 (v 2.0)
HDMI eARC Yes
Processor a11 AI Sound Pro
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wifi 6)
Audio output 60W