LG OLED83G5WUA | Television 83" 4K OLED - 120Hz - G5 Series - Processor IA a11 4K Gen2 - Black
SKU: OLED83G5WUA
- 4K OLED screen with self-illuminating pixels for perfect blacks.
- a11 AI Gen2 processor with intelligent 4K upscaling.
- 120Hz refresh rate (up to 165Hz VRR).
- Dolby Vision, HDR10 and HLG compatible.
- Ultra-fast response time (less than 0.1ms).
- Game Dashboard with optimized game modes.
- Intuitive, responsive webOS 25 system.
- Wall bracket Boxed.
Features
Brand LG
Product series G5
Ethernet 1 entry
Features Compatible with USB cameras and room-to-room sharing
VESA Standard 400 x 400
Image
Image processor a11 AI Processor 4K Gen2
Screen size 83"
Standard refresh rate 120Hz (Up to 165Hz)
Audio
Compatible with virtual assistant Alexa (integrated), Google Assistant
Number of channels 4.2 channels
Audio Formats Dolby Atmos and DTS:X
Inputs / outputs
USB 3 (2.0)
Other
Packaging weight 54.5 kg
Package dimensions 2050 x 1210 x 253
HDMI 2.1 4K Yes
Multiple view Yes
Remote control Magic remote control
Wi-Fi Yes (Wi-Fi 6E)
Audio output 60W