Samsung QN75LS03FWFXZC | 75" Television - The Frame Pro - Neo QLED - 4K - LS03FW Series - 120Hz - Neo Quantum HDR
Samsung The Frame pro Neo QLED 75" LS03FW
- Huge Neo QLED 75" 4K screen with matte anti-reflective coating.
- NQ4 AI Gen3 processor with advanced image optimization.
- Smooth 120Hz (Up to 144Hz) refresh rate for movies and games.
- Quantum Matrix Slim technology for precise light profiles.
- 40W sound in 2.0.2-channel configuration with OTS and Q-Symphony.
• Advanced Art Mode for viewing high-definition artwork.
- One Connect wireless 4 k 144Hz 5 Hdmi inputs.
Features
Brand Samsung
Product series LS03FW
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet Yes
Streaming Service Samsung TV Plus
Available Languages English,French,Spanish
Range QLED 4K
Image
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAMING)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 75"
Standard refresh rate 120Hz (up to 144Hz)
Audio
Compatible with virtual assistant yes
RMS output power 40 W
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
USB USB-A (2x)
Compatibility
VESA Compatibility 600 x 400
Dimensions
Weight without support 30.71kg
Other
Packaging weight 40.48kg
FreeSync FreeSync Premium
Package dimensions 1834 x 171 x 1082
Viewing Angles Extended Viewing Angle
Automatic game mode Yes (ALLM)
HDR (high dynamic range) Neo Quantum HDR
Eco sensor Yes
HDMI eARC Yes
Bixby compatible Yes
Voice assistant Google Assistant, Amazon Alexa
HLG (HYBRID LOG-GAMMA) Yes
Optical input Yes
AirPlay Yes
SmartThings Yes
Dimensions without stand 1685.3 x 965.4 x 26.9
Variable refresh rate Yes
Anti-glare Matte screen
Motion Technology Motion Xcelerator 144Hz