Samsung MRN75R95HAFXZC | 75" TV - Micro RGB - Glare-free - 165Hz 4K
SKU: MRN75R95HAFXZC
Original price
• Certified Micro RGB technology with 100% coverage of the BT.2020 standard.
• Micro RGB AI Engine Pro for stunning 4K clarity and lifelike colors.
• Micro RGB Precision Color 100, which controls colors with striking precision.
• Anti-glare screen that eliminates distracting glare in brightly lit rooms.
• Gaming Motion Xcelerator 165Hz with VRR and FreeSync Premium Pro.
• 4.2.2-channel Dolby Atmos audio (70W) with OTS+ and Adaptive Sound Pro.
• Vision AI Companion with live translation and generative wallpaper.
• Built-in SmartThings Hub with four HDMI 2.1 ports and Wi-Fi 6E.
- SolarCell remote control.
Now available for pre-order!
Features
Brand Samsung
Product series R95H
VESA Standard 600 x 400
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 75"
Standard refresh rate Xcelerator 165Hz and DLG 240Hz
Audio
Number of channels 4.2.2
Other
Packaging weight 45.1 kg
Package dimensions 1816 x 1137 x 198 mm
Samsung TV plus Yes
Audio output power 70W