Samsung QN83S90FAEXZC | 83" Television - S90F Series - OLED - 4K - 120Hz
- NQ4 AI Gen3 processor with intelligent image enhancement.
- 120Hz refresh rate (up to 144Hz) for smooth gaming.
- HDR+ technology with automatic optimization.
- Motion Xcelerator 144Hz for natural motion.
- IA 4K Pro upscaling for low-resolution content.
- Adaptive game mode for optimized gaming experience.
- 7-year free update guarantee.
Features
Brand Samsung
Product series S90F
Screen type OLED 4K
Color Perceptual Color Mapping
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Available Languages English,French,Spanish
Image
Image processor NQ4 AI Gen3 processor
Contrast Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAMING)
Screen size 83"
Standard refresh rate 120 Hz
Audio
Compatible with virtual assistant yes
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA Compatibility 400 x 300
Dimensions
Weight without support 37.6kg
Other
Packaging weight 52kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 2024 x 1234 x 189
Viewing Angles Ultra Viewing Angles
HDR (high dynamic range) OLED HDR +
HDMI 2.1 4K Yes
eARC Yes
Dimensions without stand 1,851 x 1,062.8 x 44.9
Variable refresh rate Yes
Anti-glare Yes
Motion Technology Motion Xcelerator 144Hz
Speaker configuration 40W 2.1 channels