Samsung QN83S95FAFXZC | 83" Television - S95F Series - OLED - 4K - 120Hz - No glare
Its anti-glare 4K screen benefits from the NQ4 AI Gen3 processor, which automatically enhances every image. With a fast refresh rate of 120Hz (up to 165Hz), it's perfect for both movies and video games.
- 83" 4K OLED screen with anti-reflective treatment.
- NQ4 AI Gen3 processor with intelligent image enhancement.
- Smooth 120Hz-165Hz display for gaming and sports.
- Powerful 70W sound with 4.2.2-channel system.
- Compatible with Samsung soundbars (Q-Symphony Pro).
- Automatically optimized game mode.
- Tizen system with Alexa and Google voice control.
Features
Brand Samsung
Product series S95F
Screen type OLED 4K
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet Yes
Streaming Service Samsung TV Plus
Available Languages English,French,Spanish
VESA Standard 400 X 400
Image
Image processor NQ4 AI Gen3 processor
Contrast Self-illuminating pixels
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAMING)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 83"
Standard refresh rate 120Hz (Up to 165Hz)
Audio
Compatible with virtual assistant yes
HDMI 4
USB 3
Dimensions
Weight without support 38.6kg
Other
Packaging weight 68.2 Kg
FreeSync Yes
Package dimensions 2055 x 1219 x 191
Viewing Angles Ultra Viewing Angles
Sound (speaker channel) 70 W 4.2.2CH
HDR (high dynamic range) OLED HDR Pro
Dimensions without stand 1844.2 x 1056.8 x 12.6
Variable refresh rate Yes
Anti-glare OLED Glare Free
Motion Technology Motion Xcelerator 165Hz