Samsung QN83S95HAEXZC | 83" TV - S95H Series - QD-OLED - 4K 165Hz - Anti-glare matte screen
SKU: QN83S95HAEXZC
Original price
The Samsung QD-OLED S95H TV delivers an exceptional viewing experience thanks to its NQ4 AI Gen3 processor. Vision AI Companion technology with multiple intelligent agents and 165Hz gaming in an ultra-slim LaserSlim design create a comprehensive, smart, and immersive entertainment experience.
• NQ4 AI Gen3 processor with 128 neural networks for 4K Pro upscaling.
• Vision AI Companion with multiple agents providing instant visual responses.
• Real Black VDE-certified and Pantone-validated OLED HDR+ for authentic blacks and colors.
• Gaming Motion Xcelerator 165Hz with G-SYNC and FreeSync Premium Pro.
• AI Pro Soccer Mode and AI Game Optimizer for an enhanced experience.
• Dolby Atmos with Adaptive Sound Pro and Q-Symphony for immersive audio.
• Ultra-slim LaserSlim design with a flat back that blends seamlessly into any setting.
• One UI Tizen with SmartThings and an eco-friendly SolarCell remote control included.
• Art Mode with Generative AI Wallpaper.
Features
Brand Samsung
Product series S95H
Image format 4K
Bluetooth BT 5.3
Image
Image processor NQ4 AI Gen3 processor
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAMING)
Screen size 83"
Standard refresh rate 165 Hz (VRR support)
HDMI 4
USB 3
Compatibility
VESA Compatibility 400 x 400
Other
Packaging weight 52.9 kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 2057.0 x 1247.0 x 178.0 mm
Viewing Angles Ultra Viewing Angles
HDR (high dynamic range) OLED HDR Pro
HDMI 2.1 4K Yes
eARC Yes
Variable refresh rate Yes
Anti-glare Yes
Motion Technology Motion Xcelerator 165Hz
Speaker configuration 70W 4.2.2 channels