Samsung QN55QN82FAFXZC | 55" Television QN82F Series - Neo QLED - 4K - 120Hz - Neo Quantum HDR
The 4K screen benefits from the NQ4 AI Gen2 processor, which optimizes each image according to its content. HDR technology and 120Hz refresh rate (up to 144Hz) ensure smooth action scenes and vibrant colors.
- Neo QLED 55" 4K screen with wider viewing angle.
- NQ4 AI Gen2 processor with intelligent optimization.
- Quantum Matrix Core technology for enhanced contrast.
- 120Hz-144Hz refresh rate for gaming and sports.
- Optimized 40W sound with 4-channel system and OTS Lite.
- Compatible with Q-Symphony Pro for enhanced audio.
- Tizen system with integrated Alexa and Google voice assistants.
Features
Brand Samsung
Product series QN82F
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 Ethernet port
Available Languages English,French,Spanish
Game mode Yes
Image
Image processor NQ4 AI Gen2 Processor
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAMING)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 55"
Standard refresh rate 120Hz (up to 144Hz)
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Compatibility
VESA Compatibility 200 x 200
Dimensions
Weight without support 16.4kg
Other
Packaging weight 22.5kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 2056 x 1200 x 178
Viewing Angles Extended Viewing Angle
Automatic game mode Auto low latency Mode (ALLM)
HDMI-CEC Yes
Digital audio output 1
HDMI 2.1 4K Yes
HLG (HYBRID LOG-GAMMA) Yes
SmartThings Yes
Dimensions without stand 1892.8 x 1082.8 x 48.2
Variable refresh rate Yes
Motion Technology Motion Xcelerator 144Hz