Samsung QN65QN80FAFXZC | 65" TV QN80F Series - Neo QLED - 4K - 120Hz - Neo Quantum HDR
The 4K screen benefits from the NQ4 AI Gen2 processor, which optimizes each image according to its content. HDR technology and 120Hz refresh rate (up to 144Hz) ensure smooth action scenes and vibrant colors.
- Neo QLED 65" 4K screen with wider viewing angle.
- NQ4 AI Gen2 processor with intelligent optimization.
- Quantum Matrix Core technology for enhanced contrast.
- 120Hz-144Hz refresh rate for gaming and sports.
- Optimized 30W sound with 4-channel system and OTS Lite.
- Compatible with Q-Symphony Pro for enhanced audio.
- Tizen system with integrated Alexa and Google voice assistants.
Features
Brand Samsung
Product series QN80F
Image format 4K
Bluetooth Yes, 5.3
Ethernet 1 Ethernet port
Available Languages English,French,Spanish
Game mode Yes
Image
Image processor NQ4 AI Gen2 Processor
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAMING)
Display resolution 3840 x 2160
Screen size 65"
Standard refresh rate 120Hz (up to 144Hz)
USB 2
Compatibility
VESA Compatibility 400 x 300
Dimensions
Weight without support 22.7kg
Other
Packaging weight 30.8kg
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 1241 x 744 x 142
Viewing Angles Extended Viewing Angle
Automatic game mode Auto low latency Mode (ALLM)
HDMI-CEC Yes
Digital audio output 1
HDMI 2.1 4K Yes
HLG (HYBRID LOG-GAMMA) Yes
SmartThings Yes
Dimensions without stand 1114.2 x 643.6 x 47.8
Variable refresh rate Yes
Motion Technology Motion Xcelerator 144Hz