Samsung UN70U8000HFXZC | 70" LED TV - Crystal UHD - 4K 60Hz - U8000H Series
SKU: UN70U8000HFXZC
Original price
• Crystal 4K processor, which enhances colors and delivers stunning detail.
• Powerful 4K upscaling that brings movies, TV shows, games, and sports to life.
• Motion Xcelerator analyzes and optimizes the 60Hz refresh rate.
• Soccer Mode with 40% smoother gameplay and 30% more vibrant greens.
• HDR and HDR10+ for wide dynamic range and deep contrast.
• Its 20W OTS Lite with Q-Symphony for soundbar synchronization.
• Samsung Knox Security protects against malware and phishing sites.
• Vision AI Companion with built-in Bixby, Microsoft Copilot, and Perplexity.
• DLG 120 Hz technology increases the refresh rate to 120 Hz, but this reduces image sharpness (1080p).
Features
Brand Samsung
Product series U8000H
Bluetooth Yes
Loudspeaker 2 channels
Available Languages English,French,Spanish
Image
Image processor 4K Crystal Processor
Contrast Mega Contrast
Maximum resolution 3,840 x 2,160
Screen size 70"
Standard refresh rate 60 Hz + 120 Hz DLG Technology
Audio
Compatible with virtual assistant Google Assistant,Alexa
RMS output power 20 W