Samsung QN43QN90FAFXZC | 43" Television QN90F Series - 120Hz - 4K - Neo QLED
The Samsung QN43QN90FAFXZC TV offers outstanding picture quality in a compact size. Its Neo QLED 4K screen with anti-reflective technology delivers vivid, detailed images. The NQ4 AI Gen3 processor intelligently optimizes every scene, while Quantum Matrix Plus technology ensures striking contrasts. Perfect for movies and gaming alike, with its 120Hz refresh rate (up to 165Hz).
- Neo QLED 43" 4K screen with anti-reflective coating.
- NQ4 AI Gen3 processor with intelligent image enhancement.
- Quantum Matrix Plus technology for enhanced contrast.
- 120Hz-165Hz refresh rate for smooth gaming.
- HDR optimized with Real Depth Enhancer Pro.
- Adaptive 20W sound with OTS Lite system.
- Tizen system with Alexa and Google voice control.
Features
Brand Samsung
Product series QN90F
Image format 4K
Bluetooth Yes
Ethernet Yes
Available Languages English,French,Spanish
VESA Standard 200 X 200
Image
Image processor NQ4 AI Gen3 processor
HDR 10, HDR 10+, HLG HDR 10+ (ADAPTATION / GAMING)
Screen size 43"
Standard refresh rate 120 Hz
Audio
Compatible with virtual assistant yes
Information Technology
Operating system Tizen Smart TV
Inputs / outputs
HDMI 4
USB 2
Dimensions
Weight without support 9.4Kg
Other
Packaging weight 17.5 kg (38.6 lb)
FreeSync FreeSync Premium Pro
Package dimensions 1164 x 667 x 140
Viewing Angles Extended Viewing Angle
Automatic game mode Yes (ALLM)
Sound (speaker channel) 20 W 2CH
HDR (high dynamic range) Neo Quantum HDR+
HDMI 2.1 4K Yes
AirPlay Yes
Dimensions without stand 960.8 x 558.9 x 26.9
Variable refresh rate Yes
Anti-glare Yes
Motion Technology Motion Xcelerator 165Hz